
Jak efektivně vyčistit koberce?
Většina lidí má ve své domácnosti koberce. Jak přistupujete k jejich čištění? Čistíte je ručně či strojově? A jak často provádíte (nebo necháváte provádět) kompletní servis koberců, který je zbaví nejen špíny, ale i roztočů?
Čištění koberců ručně a strojově
Chystáte-li se čistit koberce sami, je důležité zvolit správný čisticí prostředek. Na trhu je mnoho prostředku a jejich kvalita je různá. Způsob čištění také musíte přizpůsobit materiálu, ze kterého je koberec vyrobený. Jde-li o vzácný kousek, dejte raději přednost práci odborníků.
Pokud přistupujete k ručnímu čištění koberců, zajistěte si hustou pěnu, kterou poté kartáčujete zamokra koberec. Nepřehánějte to s množstvím použité vody. Pokud koberec promáčíte, bude ztrácet svou kvalitu i barvu a také vám hrozí, že se zvlní a vytvoří se vám na něm nevzhledné boule. Pěnu, kterou nanášíte na koberec, hned stírejte hadrem, který je vyždímaný v čisté vodě.
Čistíte-li skvrny, postupujte od jejich kraje ke středu. Na skvrny na vlněných a polyesterových kobercích nejlépe působí citrónová šťáva či ocet. Na bavlněné, hedvábné či nylonové koberce zabírají zásadité přípravky, tj. borax či čpavek.
Čištění koberců firmou
V kobercích se uchycují roztoči, kterých se při ručním čištění nezbavíte. Nemáte-li doma speciální a drahé vysavače, které si s nimi poradí, je třeba jednou začas využít služeb speciálních firem. Na trhu jich je dost.
Strojní čištění se využívá většinou na větší plochy a oceníte hlavně kvalitu a vyváženost tohoto druhu čištění. Nevýhodou je cena této služby. Jedna běžně velká místnost vyjde cca na 500 Kč. Jde o průměrnou cenu, která se u konkrétních firem liší. I přes vyšší finanční náklady je vhodné provádět komplexní čištění koberců min. jednou za rok.
18,481 shlédnutí